Liturgia dnia
18.09.2019

Zapraszamy do lektury i refleksji nad dzisiejszymi czytaniami.

Transmisja

Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z naszego kościoła.

Dekret

o ustanowieniu Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Galeria zdjęć

Zapraszamy na fotorelacje z roku jubileuszowego.

Matka Boża Fatimska

"Jestem Królową Różańca świętego. Przychodzę zachęcić wiernych do zmiany życia, aby nie zasmucali grzechami swymi Zbawiciela, który jest tak obrażany, aby odmawiali różaniec, aby się poprawili i czynili pokutę za grzechy. Chcę, aby zbudowano tu kaplicę ku mej czci."
13 październik 1917

Historia Objawień w Fatimie

W 1917 w małej wiosce Fatima, mieszczacej się prawie w samym geograficznym środku Portugalii Matka Boża ukazała się sześć razy trójce małych dzieci: dziesięcioletniej Łucji, siedmioletniej Hiacyncie oraz dziewięcioletniemu Franciszkowi i przekazała im ważne dla świata orędzia.
Cała historia Objawień w Fatimie dostepna jest tutaj

Pogrzeb

„Jeśli natomiast umarliśmy z Chrystusem, wierzymy, że z Nim też będziemy żyć”
(Z listu św. Pawła Apostoła do Rzymian)

O śmierci swych najbliższych należy powiadomić duszpasterza parafii, na terenie której mieszkał zmarły, aby odnotować ten fakt w parafialnej księdze zgonów oraz ustalić miejsce i termin pogrzebu oraz Mszy Św. pogrzebowej. Nasza parafia nie posiada własnego cmentarza, dlatego tej czynności trzeba dokonać po ustaleniu gdzie i o której godzinie odbędzie się pogrzeb.

    Zgłaszając zgon należy przedstawić:

  • Akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
  • Zaświadczenie o przyjęciu Sakramentów przed śmiercią. (Jeśli zgon nastąpił poza parafią np. w szpitalu wystawia je kapelan szpitala.)

Do liturgii pogrzebowej należy Msza św. pogrzebowa (odprawiona przed lub po pogrzebie). We Mszy Św. uczestniczy cała rodzina, jeśli to możliwe – w sposób pełny, tzn. przyjmując Komunię Św.

List pasterski Episkopatu Polski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu w przypadku kremacji – do pobrania TUTAJ.

Wszystkie zdjecia oraz teksty na tej witrynie podlegaja ochronie prawnej. Wszelkie prawa zastrzeżone.
All rights reserved © 2013 Copyright Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy