Informujemy, że od 13 czerwca w kościołach może być zajęta połowa miejsc, a od soboty 26 czerwca – 75 % miejsc. Do limitu miejsc nie są wliczane osoby zaszczepione, jak i osoby sprawujące kult religijny. Wszyscy uczestnicy nabożeństw znajdujący się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków nadal muszą zachowywać 1,5 m odległości od innych osób. Wewnątrz kościoła oraz w biurze parafialnym obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Dziękujemy wszystkim za przestrzeganie zasad sanitarnych.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce podziękował Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o zmniejszeniu obostrzeń dotyczących liczby wiernych w kościołach i innych miejscach kultu.

Publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, dnia 10 czerwca 2021 roku

Wielce Szanowny Panie Premierze,

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce pragnę bardzo serdecznie podziękować za decyzję o zmniejszeniu obostrzeń dotyczących liczby wiernych w kościołach i innych miejscach kultu.

Po niełatwych miesiącach bardzo ograniczonej możliwości udziału w nabożeństwach religijnych, decyzja ta była oczekiwana przez miliony wiernych w całej Polsce.

Ufam, że najbliższy czas przyniesie całkowite zniesienie obostrzeń sanitarnych w wymiarze społecznym i gospodarczym, a sytuacja epidemiczna w naszej ojczyźnie wróci do normy.

Na ręce Wielce Szanownego Pana Premiera składam jak najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, od miesięcy zaangażowanych w walkę z pandemią, zwłaszcza zaś dla służb medycznych, tak ofiarnie wypełniających swoją misję.

Polecam Bogu zmarłych, którzy przegrali walkę z chorobą, prosząc dla nich o życie wieczne.

Dla wszystkich Rodaków i całej naszej Ojczyzny wypraszam Bożego błogosławieństwa.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)