W czwartek, 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Wszystkim ojcom życzymy Bożej mądrości, wiary i odwagi w pełnieniu tej niepowtarzalnej, życiowej roli. Polecamy wszystkich ojców opiece św. Józefa.

Modlitwa za tatę

Boże, od którego wszystko dobro pochodzi,
dziękuję Ci za mojego tatę, za jego poświęcenie i miłość.
Proszę Cię, abyś zachował go w zdrowiu i błogosławił jego pracy.
Ty wiesz, o Boże, że go kocham, choć nieraz sprawiam mu przykrość.
Proszę Cię, naucz mnie okazywać mu serce.
Pomóż mi być posłusznym i chętnie pomagać.
Czuwaj, Boże, nad naszą rodziną, niech panuje w niej pokój i zgoda.
Amen.

Modlitwa za ojców

Błogosław, Boże, ojcom, wszystkim ojcom – i młodym, i starym.

Błogosław młodemu ojcu, który po raz pierwszy trzyma swoje dziecko w ramionach. Daj mu silę, aby mógł zaspokoić potrzeby dziecka, ale przede wszystkim daj mu miłość, aby mógł nią wypełnić głodne jego serce.

Daj mu czas i chęć, aby stał się przyjacielem swojego dziecka. Daj mu mądrość, cierpliwość, sprawiedliwość w wychowywaniu. Uczyń go bohaterem w oczach dziecka. W ten sposób słowo „ojciec” będzie zawsze dla niego symbolizowało człowieka prawego i tego, który potrafi wszystko.

Boże, błogosław także ojcom starszych dzieci, które – według nich – nie spełniły ich nadziei. Ojcom, którzy są zmęczeni pracą dla swych dzieci, którym one wydają się bezmyślne, niewdzięczne, krytyczne, buntownicze.

Modlitwa za zmarłego ojca

Boże, od Ciebie pochodzi wszelkie ojcostwo, zmiłuj się nad zmarłym swoim sługą N., który jako dobry ojciec troszczył się o swoją rodzinę; nagródź jego miłość i wierność Twoim pokojem, a osieroconą rodzinę otocz swoją opieką. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Krótkie opowiadanie

– Tato, czy mogę ci zadać pytanie?
– Tak, oczywiście, o co chodzi?
– Ile zarabiasz?
– To nie jest twoja sprawa. Dlaczego w ogóle pytasz o takie rzeczy?
– Chciałem tylko wiedzieć, ile zarabiasz na godzinę… nie gniewaj się.
– Jeśli musisz to wiedzieć, zarabiam 250 zł na godzinę.

Syn spuścił wzrok i ze smutkiem zapytał:

– Tato, czy mógłbym od Ciebie pożyczyć 50 złotych?

Ojciec był wściekły.

– Synu, jeśli tylko dlatego pytasz, że chcesz pożyczyć pieniądze, aby kupić głupią zabawkę lub inne bzdury, to w tej chwili maszeruj prosto do swojego pokoju i wskakuj do łóżka. Pomyśl o tym, dlaczego jesteś taki samolubny. Ja ciężko pracuję każdego dnia dla takiego dziecinnego i egoistycznego zachowania jak twoje?!

Chłopiec cicho odszedł do swojego pokoju i zamknął drzwi. Ojciec usiadł i zaczął się jeszcze bardziej nakręcać myśląc o pytaniach małego chłopca. Jak on w ogóle śmie pytać żeby tylko wyciągnąć pieniądze?

Minęła godzina, emocje opadły i mężczyzna zaczął się zastanawiać: może mały rzeczywiście potrzebował tych 50 zł na coś ważnego? Przecież do tej pory nie za często prosił o pieniądze. Ruszył spokojnym krokiem w stronę pokoju synka i otworzył drzwi.

– Synu, śpisz? – zapytał.
– Nie tato, nie śpię.
– Pomyślałem, że trochę za ostro zareagowałem na twoje wcześniejsze pytania. Wiesz, że ciężko pracuję, a to był szczególnie męczący i długi dzień…

Wyjął banknot i wręczył go synowi.

– Oto 50 złotych o które prosiłeś.

Chłopiec usiadł prosto i uśmiechnął się.

– Dziękuję tatusiu!

Następnie sięgając pod poduszkę swoją małą rączką wyciągnął kilka zgniecionych banknotów i pokazał je ojcu. Mężczyzna zobaczył, że chłopak miał już pieniądze i złość ponownie zaczęła powracać. Chłopiec powoli liczył swoje pieniądze, a potem spojrzał na ojca z wyrazem radości na twarzy.

– Dlaczego chcesz mieć więcej pieniędzy, jeśli już jakieś masz? – zapytał ojciec.
– Ponieważ nie miałem dość, ale teraz już mam – odpowiedział ucieszony chłopiec. – Tatusiu, uzbierałem już 250 złotych.
CZY MOGĘ TERAZ KUPIĆ GODZINĘ TWOJEGO CZASU? Proszę wróć jutro wcześniej do domu żebym mógł się z tobą pobawić…

******************************************************************************************************************************

Pamiętaj: kiedy w pracy przestanie Ci się powodzić, firma Cię zwolni i zastąpi kimś lepszym i tańszym. Kiedy przez pracę stracisz kogoś najbardziej bliskiego nie odkupisz go za żadne pieniądze. To strata, którą będziesz nosił ze sobą do końca życia!

Dbaj o rodzinę i przyjaciół!