Jak co roku, w sierpniu Episkopat Polski tradycyjnie zwraca się z apelem o podjęcie daru abstynencji i promowanie postaw trzeźwościowych w rodzinach, życiu osobistym i zawodowym. Mimo czasu wakacji zachęcamy do podjęcia się wyrzeczenia spożywania napojów alkoholowych i ofiarowanie tego czasu w konkretnej intencji. Dlaczego sierpień? Jest to czas wielu uroczystości patriotycznych oraz religijnych, podczas których modlitwa wsparta dodatkowo darem abstynencji alkoholowej może przynieść dodatkowe owoce. Ponadto w tym miesiącu pielgrzymi z całej Polski wyruszają w pątniczy szlak ku Jasnej Górze, by oddać hołd Najświętszej Matce Maryi. Uzasadnieniem jest także łączność z trudem pracy i poświęceniem rolników, którzy w tym czasie intensywnie pracują podczas żniw. 

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ O TRZEŹWOŚĆ W OJCZYŹNIE

Maryjo, Królowo Polski i Wspomożycielko wiernych! Wejrzyj, prosimy, na nasz Naród i broń jego synów przed nałogami, a zwłaszcza nałogiem pijaństwa. Spójrz, Matko, na spustoszenie spowodowane klęską alkoholizmu. Otocz opieką nieszczęśliwe rodziny, zrujnowane alkoholizmem i udziel im radości wyzwolenia z tego nałogu i jego następstw. Prosimy, byś zakrólowała w Narodzie trzeźwym i zdrowym, wiernym Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi Świętemu.

ZA NIEWINNE OFIARY ALKOHOLIZMU

Panie Jezu Chryste, spójrz z miłością na tych, którzy uginają się pod ciężarem alkoholizmu najbliższych. Bądź im pomocą i pokrzepieniem. Ulżyj w tych cierpieniach. Wejrzyj szczególnie na dzieci żyjące w rodzinie alkoholików. Ulituj się, Panie nad ich cierpieniem i nędzą. Prosimy, wysłuchaj ich prośby, by przez całkowite wyleczenie się z alkoholizmu bliskich by domy ich znów stały się ośrodkami dobra, nadziei, pokoju i miłości.