1. 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a czcigodnym nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży. W przyszłą niedzielę, 5 września o godz. 11:00 Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego z poświęceniem tornistrów dzieciom klas pierwszych oraz wszystkim chętnym. Zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców.

2. W przyszłą niedzielę 5 września przeżywać będziemy Dzień Solidarności z Afgańczykami. W czasie modlitwy powszechnej będziemy prosić Boga o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków, a po Mszach Świętych odbędzie się kwesta na ich rzecz. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce i za granicą.

3. Również w niedzielę 5 września Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz zgromadzenie sióstr Satyaseva przeżywa radość 100-lecia urodzin Matki Reginy Woronieckiej, założycielki zgromadzenia. Zapraszamy na Mszę św. w katedrze o godz.12:30.

4. W tym tygodniu:

We wtorek – święto Rocznicy Poświęcenia kościoła katedralnego w Bydgoszczy

W środę (1.09.) – przypada 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w naszych modlitwach o wszystkich, którzy za naszą wolność oddali swoje życie. W dniu 1 września z inicjatywy papieża Franciszka od 2015 roku w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Jest to odpowiedź na trwający w świecie kryzys ekologiczny, głośne wołanie o ochronę dóbr naturalnych na naszej planecie i mądre, racjonalne ich wykorzystywanie.

W czwartekI czwartek miesiąca – O godz. 18:30 Msza św. ku czci Chrystusa Wieczystego Kapłana z nabożeństwem o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

W piątek – wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła i I piątek miesiąca

  • Spowiedź św. dla dzieci i młodzieży od godz. 16:00, dla starszych podczas każdej Mszy św.
  • Po Mszy św. o godz. 18:30 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

W sobotę – wspomnienie bł. Marii Stelli i 10 Towarzyszek, męczennic z Nowogródka i I sobota miesiąca. O godz. 12:00 Msza św. z nabożeństwem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu NMP. Od soboty rozpoczniemy nowennę do Matki Bożej Fatimskiej, którą odmawiać będziemy w dni powszednie po różańcu o godz. 12:00, a w niedzielę po Mszy św. o godz. 9:30.

5. Kapłani poinformują chorych telefonicznie chorych o terminie odwiedzin z posługą sakramentalną. Nowych chorych i osoby starsze, którzy chcieliby odwiedzin kapłana można zgłaszać w zakrystii lub w biurze parafialnym.

6. W przyszłą niedzielę o godz. 15:00 Msza św. w intencji Matek i Ojców Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej. Po Eucharystii comiesięczne spotkanie.

7. W dniach 10-11 września (piątek-sobota) organizujemy parafialną pielgrzymkę do Częstochowy i Kalisza. W trwającym obecnie Roku Św. Józefa i Roku Rodziny pragniemy odwiedzić to najstarsze na świecie sanktuarium św. Józefa i dziękować za jego opiekę, wstawiennictwo i prosić o potrzebne łaski dla naszych rodzin. Na Jasnej Górze przed Tronem Czarnej Madonny oddamy cześć Matce Bożej i powierzymy jej swoje radości, troski i problemy. Są jeszcze wolne miejsca. Zapisy w biurze parafialnym i w zakrystii do przyszłej niedzieli. Serdecznie zapraszamy!

8. Po wakacjach, od przyszłej niedzieli wznawiamy Msze św. w niedziele o godz. 15:00. Jednocześnie przypominamy o godzinach urzędowania biura parafialnego: we wtorek i w czwartek tylko rano 8:00-9:00, a w środy w piątki tylko popołudniu 17:00-18:00. Prosimy o regulowanie zarezerwowanych intencji mszalnych na miesiąc wrzesień. W przypadku nieuregulowania intencja zostanie przekazana innej osobie.

9. Bractwo Oblatów Św. Brygidy organizuje 4 września XXXII pieszą pielgrzymkę do Byszewa. Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. o godz. 8:00 w Katedrze Bydgoskiej. Zachęcamy do udziału szczególnie tych, którzy nie mogli podjąć trudu pielgrzymowania na Jasną Górę.

10. Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii we wszystkich typach szkół. Rekrutacja trwa do 20 września. Bliższe informacje dostępne na stronie internetowej i w gablocie ogłoszeń.

11. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W Przewodniku katolickim, który jest do nabycia w zakrystii przeczytamy m.in. „Kryzys jest szansą” – o obecności katechezy w szkole oraz „Eucharystia – oczywistość przeżywana na nowo” – jak przekonać młodego człowieka do pójścia w niedzielę do kościoła.

12. W minionym tygodniu próg wieczności przekroczyli z naszej wspólnoty parafialnej:

Ryszard Mitura

Władysław Ornowski

Helena Mańczak

Eugeniusz Jankowski, których ze wszystkimi naszymi Zmarłymi polecamy Bożemu Miłosierdziu.

Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…