1. Zaproszenie Biskupa Bydgoskiego na ingres

Drogie Siostry, Drodzy Bracia, Drodzy Diecezjanie!
Przewielebni Księża, Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego!

Po raz pierwszy w tej formie zwracam się do Was, Umiłowani Wierni Kościoła Bydgoskiego i przekazuję tą drogą pozdrowienie w Panu Naszym Jezusie Chrystusie. Wypowiadając te słowa, całym sercem pragnę objąć wszystkich, którzy należą do Diecezji Bydgoskiej i którzy ją tworzą: księży, osoby życia konsekrowanego, wiernych świeckich, a wśród nich dzieci, młodzież, dorosłych. Serdeczną myślą i modlitwą obejmuję wszystkich chorych, cierpiących, samotnych, zniechęconych i pogubionych duchowo.

Z woli Chrystusa i Jego Namiestnika na ziemi, papieża Franciszka została mi powierzona w dniu 21 września 2021 r. (liturgiczne święto Apostoła Mateusza) duchowa troska nad Ludem Bożym Diecezji Bydgoskiej. Odczytuję ją jako wezwanie by – zgodnie z tym, o czym czytam w Dekrecie o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele Christus Dominus – być dla Was „prawdziwym i autentycznym nauczycielem wiary, kapłanem i pasterzem”, „pasterzem dusz”. (Christus Dominus, nr 2). Za każdym razem, kiedy klękam przed Jezusem w mojej domowej kaplicy, modlę się gorąco, by Jezus udzielał mi łaski, bym takim się właśnie dla Was stawał.

Zwracam się do Wszystkich Sióstr i Braci, prosząc o modlitwę w intencji mojej biskupiej posługi w Diecezji Bydgoskiej. Jednocześnie serdecznie zapraszam do uczestniczenia w ingresie, który będzie miał miejsce 13 listopada 2021 r. o godz. 11.00 w bydgoskiej katedrze.

Niech udział w tym wyjątkowym dla mnie osobiście, ale jak wierzę szczególnym także dla całego Bydgoskiego Kościoła wydarzeniu umocni naszą jedność w Chrystusie, za przyczyną Matki Bożej Pięknej Miłości i bł. Biskupa Michała Kozala. 

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób nie będzie mogło wziąć udziału w tej uroczystości osobiście w katedrze, dlatego cieszę się, że każdy kto tylko będzie chciał, niezależnie od tego, gdzie mieszka, będzie mógł włączyć się we wspólną modlitwę, dzięki transmisji ingresu przez Telewizję TRWAM.

Zawierzając moją posługę Waszym modlitwom, z serca Wam błogosławię.

+ Krzysztof Włodarczyk

2. Dzisiaj o godz. 15:00 Msza św. w intencji Matek i Ojców Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej, a po Eucharystii comiesięczne spotkanie.

3. Listopad tradycyjnie jest czasem modlitewnej pamięci o zmarłych. W naszym kościele przez cały listopad codziennie podczas modlitwy różańcowej o godz. 17:45 polecamy naszych bliskich zmarłych. Wymienianki jednorazowe można składać w zakrystii. Natomiast w biurze parafialnym przyjmujemy wymienianki roczne za naszych zmarłych, których polecać będziemy w modlitwie różańcowej w każdy wtorek przez okres całego roku.

4. W tym tygodniu:

We wtorek – święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

W środę – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

W czwartek – wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa – współpatrona katedry i patrona miasta Bydgoszczy. W czwartek, 11 listopada przypada 103. rocznica odzyskania niepodległości. O godz. 18:30 zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny. Modlić się będziemy za tych, którzy oddawali życie za wolność Polski, jak i za tych, którzy kształtują jej współczesność.

W piątek  – wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika

W sobotę – wspomnienie świętych: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych polskich męczenników

5. W przyszłą niedzielę (14 listopada) w Kościele w Polsce przeżywać będziemy XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przed Kościołem zbiórka ofiar do puszek na rzecz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dzięki tym ofiarom pragniemy nieść skuteczną pomoc chrześcijanom w tym roku w Libanie.

6. W przyszłą niedzielę o godz. 14:40 zapraszamy na patriotyczny koncert słowno-muzyczny w wykonaniu Pani dr Doroty Spychalskiej, która będzie następnie śpiewała na Mszy św. o godz. 15:00.

7. W ramach 40. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy w piątek, 12 listopada zapraszamy o godz. 19:00 do naszego Sanktuarium na spotkanie z dr Wincentym Łaszewskim, autorem książki „Niewidzialna wojna. Siódme objawienie Fatimskie…”. Spotkanie nosi tytuł: „Walka szatana o rodzinę”.

8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy m.in.:

– Co znaczy dziś w Polsce być patriotą?

– O tym, skąd będzie pochodziła tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie,

– O „mocy macierzyństwa”.

9. W minionym tygodniu próg wieczności przekroczyli z naszej wspólnoty parafialnej:

Krzysztof Waszak

Witold Młyniuk

Anna Kuchta

Janina Popowska

Zbigniew Jabs

Danuta Różańska

Małgorzata Maradzińska

Henryk Dembek, których ze wszystkimi naszymi Zmarłymi polecamy Bożemu Miłosierdziu.

Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…