1. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych. Zachęcamy do podjęcia abstynencji w Wielkim Poście.

2. W pierwszy piątek Wielkiego Postu (4.03.) o godzinie 18:30 w kościele pw. Ducha Świętego przy Al. Jana Pawła II 117 odbędzie się Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości. Rozważania przygotowują członkowie duszpasterstwa trzeźwości i grup trzeźwościowych.

3. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z INWAZJĄ ROSYJSKĄ NA UKRAINĘ

W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.

Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.

W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.

Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę (27 lutego), jak i w Środę Popielcową (2 marca), po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.

Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 24 lutego 2022 roku

4. W tym tygodniu:

We wtorek – o godz. 18:30 Msza św. w intencji Apostolstwa Dobrej Śmierci

W środę – przypada Środa Popielcowa Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu.

  • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 6:10.
  • Msze Święte tego dnia w naszym Sanktuarium o godz. 6:30, 8:00, 9:30, 15:00, 17:00 i 18.30. Obrzęd posypania głów popiołem, który jest zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia odbywać się będzie podczas każdej Mszy św.
  • W Popielec obowiązuje post ścisły od którego nie ma dyspensy. Obowiązuje on wiernych między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków
    w ciągu dnia). Osoby starsze i te, które ukończyły 14 lat są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  • Różaniec w Popielec odmawiany będzie po Mszy św. o godz. 6:30 – tajemnice radosne, po Mszy św. o godz. 8:00 – taj. światła, o godz. 12:00 – taj. bolesne, o godz. 18:00 – taj. chwalebne.
  • W Środę Popielcową ofiary z tacy przeznaczone są na pomoc w funkcjonowaniu hospicjów naszej Diecezji.
  • O godz. 18:30 w Popielec Msza św. w intencjach próśb i podziękowań przez wstawiennictwo Św. Józefa osób modlących się w kaplicy Wieczystej Adoracji

W czwartek I czwartek miesiąca

O godz. 18:30 Msza św. ku czci Chrystusa Wieczystego Kapłana z nabożeństwem o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

W piątek–Święto św. Kazimierza Królewicza i I piątek miesiąca

  • Spowiedź św. 1-piątkowa dla dzieci i młodzieży od godz. 16:00, dla starszych podczas każdej Mszy św.
  • Po Mszy św. o godz. 18:30 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W sobotę I sobota miesiąca

O godz. 12:00 Msza św. z nabożeństwem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu NMP.

5. Kapłani poinformują telefonicznie chorych o terminie przyjścia z posługą sakramentalną.

6. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 16:30 dzieci i o godz. 17:30 młodzież i starszych oraz na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 16:30.

7. Informujemy Parafian, że w przyszłą niedzielę rozpoczną się Parafialne Rekolekcje Wielkopostne – nauki będą głoszone w niedzielę podczas każdej Mszy św. (początek w sobotę o godz. 18:30). W poniedziałek (7.03.), we wtorek (8.03.) i w środę (9.03.) nauki głoszone będą na Mszy św. o godz. 9:00, 17:00 i 18:30. Prosimy o zarezerwowanie czasu na te rekolekcje.

8. Kartki do Komunii Wielkanocnej można odbierać w zakrystii lub w biurze parafialnym. Zwrot kartek jest zewnętrznym dowodem naszej wiary i jest konieczny przy wystawianiu różnego rodzaju zaświadczeń. Kartki należy oddawać przy konfesjonale; względnie ministrantowi przy Komunii Świętej.

9. W poniedziałek, 28 lutego o godz. 17:45 zapraszamy na spotkanie do salki parafialnej Św. O. Pio młodzież klas 7, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W  „Przewodniku Katolickim” przeczytamy m.in.:

– O obrzędach Środy Popielcowej, które stanowią swego rodzaju kronikę starożytnego i wczesnośredniowiecznego Kościoła, zawierając wiele ukrytych symboli, znaczeń i historii.

– „Rytm spowiedzi” – jak często się spowiadać?

– O decydentach lokalnej oświaty i wpływie rodzica na kształt szkoły.

Do “Przewodnika” jest dołączony Modlitewnik “5 Minut z Bogiem” na każdy dzień marca.

11. Na zakończenie Mszy św. odśpiewamy suplikacje w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie.

12. W minionym tygodniu próg wieczności przekroczyli z naszej wspólnoty parafialnej:

Halina Grudziecka

Krzysztof Kuźmiński

Danuta Maziej

Alojzy Siminski

Zbigniew Słomian

Bogdan Sawicki

Ryszard Kimmel, których ze wszystkimi naszymi Zmarłymi polecamy Bożemu Miłosierdziu.
Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…