1. Dzisiaj o godz. 11:00 i 13:00 dzieci z naszej parafii przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. Zawierzamy je opiece Matki Bożej i prosimy o modlitwę w ich intencji. Dzieci przystąpią do Stołu Pańskiego podzielone na 2 grupy: o godz. 11:00 klasa III a, b i c oraz o godz. 13:00 klasa III d, e i f. Miejsca w Kościele na tej Mszy Świętej przeznaczone są wyłącznie dla tych dzieci i ich rodzin i dlatego pozostałych Parafian prosimy o uczestnictwo we Mszy Świętej o innej godzinie.
Dzieci będą przeżywać swój „Biały Tydzień” od poniedziałku do soboty.
W poniedziałek, 2 maja: O godz. 17:00 klasa III a, b i c oraz o godz. 18:30 klasa III d, e i f. Dzieci zapraszamy w tym dniu na nabożeństwo majowe na godz. 16:40 i godz. 18:10. W tym dniu wieczorny różaniec odmawiany będzie o godz. 20:00.
We wtorek, 3 maja (Uroczystość NMP Królowej Polski): O godz. 11:00 klasa III a, b i c oraz o godz. 12:30 klasa III d, e i f (majowe o godz. 10:40 i 12:10).
Od środy do soboty (4-7 maja): O godz. 16:40 majowe i o godz. 17:00 Msza św. (dla wszystkich klas).
Różaniec 1 i 3 maja o godz. 12:00 odmawiany będzie w kaplicy domu parafialnego.
2. Dziś w całej Polsce obchodzona jest po raz kolejny Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny. To zachęta do lektury i rozważania tekstów Pisma Świętego. Do wspólnotowej lektury została wybrana tym razem Ewangelia według św. Łukasza. Niech będzie to czas szczególnego zasłuchania i rozważania słowa Pana.
3. Dziś rozpoczynamy miesiąc maj, w którym w sposób szczególny będziemy oddawać cześć Matce Zbawiciela. Zachęcamy Parafian do uczestnictwa w nabożeństwach majowych w naszej parafii codziennie o godzinie 20:30 z procesją światła. Od środy, 4 maja rozpoczniemy nowennę do Matki Bożej Fatimskiej, którą odmawiać będziemy wspólnie podczas nabożeństwa majowego.
4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła przeżywać będziemy:
W poniedziałek – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
Wieczorna Msza św. o godz. 18:30 w poniedziałek sprawowana będzie z Uroczystości NMP Królowej Polski.
We wtorek – uroczystość NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski
- Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 6:00.
- Msze św. jak w każdą niedzielę.
- O godz. 18:30 Msza św. w intencjach Apostolstwa Dobrej Śmierci.
W środę – wspomnienie św. Floriana, męczennika, patrona strażaków
O godz. 18:30 Msza św. w intencji próśb i podziękowań przez wstawiennictwo Św. Józefa osób modlących się w kaplicy Wieczystej Adoracji
W czwartek – I czwartek miesiąca
Po Mszy św. o godz. 18:30 nabożeństwo o święte i liczne powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.
W piątek – święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba i I piątek miesiąca
- Spowiedź św. dla dzieci i młodzieży od godz. 16:00, dla starszych podczas każdej Mszy św.
- Po Mszy św. o godz. 18:30 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W sobotę – I sobota miesiąca
O godz. 12:00 Msza św. z nabożeństwem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu NMP.
5. W przyszłą niedzielę (8 maja):
- Z racji drugiej niedzieli miesiąca taca przeznaczona będzie na potrzeby naszego Sanktuarium.
- O godz. 11:00 Msza św. w intencji dzieci w rocznicę ich Pierwszej Komunii Świętej. Spotkanie dla tych dzieci w środę o godz. 16:00 w kościele (podział funkcji) oraz w sobotę o godz. 11:00 (próba).
- O godz. 15:00 Msza św. w intencji Matek i Ojców Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej, a po Eucharystii comiesięczne spotkanie.
6. W najbliższą niedzielę przypada czwarta niedziela Wielkanocy, nazywana popularnie Niedzielą Dobrego Pasterza. Będziemy obchodzić ją po raz kolejny jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W ten sposób rozpoczniemy Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele.
7. W biurze parafialnym od środy, 4 maja można rezerwować intencje mszalne na II półrocze 2022 roku. Biuro parafialne we wtorek z racji Uroczystości nieczynne. Zapraszamy w środę i w piątek 17:00-18:00 oraz w czwartek 8:00-9:00. Prosimy, aby zamówioną rezerwację realizować najpóźniej dwa tygodnie przed terminem Mszy św.
8. SŁOWO BISKUPA BYDGOSKIEGO DO PARAFII W SPRAWIE NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ
Umiłowani Siostry i Bracia!
Od początku istnienia diecezji bydgoskiej cieszymy się doświadczeniem służby liturgicznej nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, którzy w Polsce pełnią swoją funkcję od 1990 roku. W tym krótkim słowie chciałbym przypomnieć Wam wszystkim, że wybrani mężczyźni, odznaczający się zaangażowaniem w życie Kościoła, wzorowym życiem moralnym oraz poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych, mogą zostać upoważnieni przez biskupa diecezjalnego do rozdawania Komunii świętej. Ich pierwszym i głównym zadaniem jest zanoszenie Najświętszego Sakramentu osobom, które ze względu na wiek czy stan zdrowia nie mogą przychodzić do kościoła i uczestniczyć we Mszy świętej. Starsi i chorzy – pozostający w domach czy przebywający w szpitalach – potrzebują pomocy nie tylko dla ciała, lecz także wsparcia duchowego. Dzięki nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej, którzy wspomagają kapłanów w ich posłudze, większa liczba wiernych przyjmuje do serca Zbawiciela obecnego pod postacią chleba. W tym miejscu warto przypomnieć także o zanoszeniu Wiatyku, czyli Komunii świętej dla umierających. Kiedyś ta posługa była związana z sakramentem tzw. „ostatniego namaszczenia”. Dziś sakrament namaszczenia chorych rozumie się tak, że powinni go przyjąć osoby, które zostały dotknięte starością albo cięższą chorobą, a Wiatyk przyjmują ci, którzy stoją na progu przejścia z tego życia do wieczności. Udzielanie Wiatyku należy przede wszystkim do księży, ale zdarza się, że w nagłej sytuacji zabraknie kapłana i wtedy również nadzwyczajny szafarz Komunii świętej może przynieść umierającemu Komunię świętą i odmówić w imieniu Kościoła wyznaczone modlitwy. Oczywiście szafarz nadzwyczajny spełnia swoją funkcję tylko wobec tych, którzy w danym momencie nie potrzebują spowiedzi świętej. Drugim zadaniem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej jest pomoc w rozdzielaniu Ciała Chrystusa podczas Eucharystii, w których liczba kapłanów wobec komunikujących jest za mała, a większa liczba wiernych pragnie przystąpić do Stołu Pańskiego.
Drodzy Siostry i Bracia! Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej pełnią swoją funkcję w wielu parafiach naszej diecezji, a wybrani zostali przez księży proboszczów spośród Was. Prawdopodobnie znacie ich dobrze. Ich przygotowanie do tej funkcji miało miejsce podczas specjalnych spotkań formacyjnych, a następnie otrzymali upoważnienie od Biskupa i jest ponawiane każdego roku, zgodnie z Zasadami wykonywania funkcji szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej w diecezji bydgoskiej, po przeżyciu przez nich rekolekcji prowadzonych przez ich diecezjalnego duszpasterza. Proszę Was, abyście przyjmowali służbę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej z wiarą i ufnością, gdyż posyłam ich do Was zatroskany o Wasze życie sakramentalne.
Z serca wszystkim błogosławię.
† Krzysztof Włodarczyk
Biskup Bydgoski
9. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W „Przewodniku Katolickim” przeczymy m.in. artykuły:
– Jak szukać prawdziwego obrazy Maryi,
– Co chce nam powiedzieć papież o wojnie w Ukrainie,
– oraz jak zadbać o dobry sen.
10. W minionym tygodniu próg wieczności przekroczyli z naszej wspólnoty parafialnej:
† Zofia Bukowska
† Anna Szweda
† Lech Pychynski, których ze wszystkimi naszymi Zmarłymi polecamy Bożemu Miłosierdziu.
Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…