??

1. Za złożone w zeszłym tygodniu ofiary do puszek na diecezjalną Caritas składamy serdeczne Bóg zapłać!

2. Jak co roku II Niedziela Wielkiego Postu to Niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z MisjonarzamiW tym roku przyświeca mu hasło: „Żyjmy Eucharystią”. Tradycyjnie już ofiary dziś składane do puszek są przeznaczone na wsparcie dzieł ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych prowadzonych na misjach.

3. Zapraszamy na nabożeństwa PasyjneW każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 16:30 zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a w piątki na nabożeństwo Drogi Krzyżowej: dzieci o godz. 16:30, a dorosłych i młodzież o godz. 17:30.

4. Wzorem lat ubiegłych uprzejmie prosimy Parafian o nie kupowanie kwiatów do Grobu Pańskiego, lecz złożenie ofiary do skarbonki wyłożonej na stoliku przed ołtarzem w celu ujednolicenia wystroju Grobu.

5. Kartki do Komunii Wielkanocnej można odbierać po każdej Mszy św. w zakrystii. Kartki oddajemy kapłanowi przy konfesjonale po spowiedzi św.; względnie ministrantowi przy Komunii Św. Kartek tych nie podrzucamy do konfesjonału i nie oddajemy na tacę!

6. Jutro rozpocznie się miesiąc, w którym w szczególny sposób będziemy oddawali cześć opiekunowi Pana Jezusa – św. Józefowi. Od 10 marca odmawiać będziemy nowennę ku Jego czci.

DEKRET USTANAWIAJĄCY KOŚCIOŁY STACYJNE

oraz odpusty z okazji roku jubileuszowego Św. Józefa w Diecezji Bydgoskiej

Ojciec Święty Franciszek, dnia 08 grudnia 2020 r. ogłosił Rok Św. Józefa, który zakończy się dnia 08 grudnia 2021 r. W związku z tym Penitencjaria Apostolska ustanowiła dekretem z dnia 08 grudnia 2020 r. wykaz odpustów, które wierni mogą uzyskać na zwykłych warunkach, w okolicznościach i na sposoby określone przez Penitencjarię. W odpowiedzi na dekret Penitencjarii, na podstawie kan. 383 par.1 i 387 Kodeksu Prawa Kanonicznego, postanawiam ustanowić następujące kościoły stacyjne:
1. Kościół pw. Św. Józefa w Bądeczu
2. Kościół pw. Św. Józefa w Bydgoszczy
3. Kościół pw. Św. Józefa w Fanianowie
4. Kościół pw. Św. Józefa w Krajence
5. Kościół pw. Św. Józefa w Osieku nad Notecią
6. Kościół pw. Św. Józefa w Sitnie
7. Kościół pw. Św. Mateusza w Bydgoszczy dla dzielnicy Fordon

Na podstawie wskazań Ojca Świętego Franciszka, zawartych w liście apostolskim – Patris corde – a także w oparciu o dekret Penitencjarii Apostolskiej i dokument Komisji Duszpasterstwa KEP, ogłaszam z dniem 19 marca 2021 r. postanowienia dotyczące możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkamitzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna, modlitwa zgodna intencjami Ojca Świętego, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, oraz w okolicznościach, gdy wierni:

– przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską,
– na wzór Św. Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub duszy,
– będą odmawiać modlitwę różańcową w rodzinie oraz innych wspólnotach,
– powierzą swą działalność opiece Św. Józefa,
– będą odmawiać Litanię do Św. Józefa,
– odmówią 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę ku czci Św. Józefa.

Mając na uwadze obecną sytuację publicznego zagrożenia zdrowia, dar odpustu rozszerza się na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i tych wszystkich, którzy nie mogą wyjść z domu, i odmówią tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda (np. w szpitalu), akt pobożności ku czci Św. Józefa. – pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci. Dekret obowiązuje na terenie Diecezji Bydgoskiej w dniach od 19 marca 2021 r. do 08 grudnia 2021 r.

Wzywając wstawiennictwa Św. Józefa, Patrona Kościoła, wszystkim nawiedzającym i modlącym się w kościołach stacyjnych, z serca błogosławię.

 Biskup Jan Tyrawa
Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej

7. W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Nabożeństwo o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w czwartek w łączności z wieczorną Mszą św. o godz. 18:30.

Spowiedź św. dla dzieci i młodzieży w piątek od godz. 16:00, dla starszych podczas każdej Mszy św.

W łączności z Mszą św. o godz. 18:30 w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Msza św. i nabożeństwo wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP w sobotę o godz. 12:00.

8. W tym tygodniu patronuje nam w czwartek 4 marca – Św. Kazimierz, królewicz, pobożny czciciel Niepokalanej i Najświętszego Sakramentu, główny patron Litwy.

9. Kapłani poinformują chorych telefonicznie o dniu przyjścia.

10. W przyszłą niedzielę o godz. 15:00 Msza św. w intencji Matek i Ojców Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej. Po Eucharystii comiesięczne spotkanie.

11. W naszej parafii odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zbiórka prowadzona jest przez Stowarzyszenie „Pro Missio” oraz Green Office Ecologic. Tzw. elektrośmieci możemy składować na podwórzu przy plebanii w środę 3 marca w godz. 6:00-9:00. Godzina 9:00 jest godziną zakończenia zbiórki i odbioru zebranego przez parafię sprzętu. Przychody z akcji przeznaczone będą na wsparcie polskich misjonarzy posługujących w Zambii, Kamerunie, Kenii i Tanzanii.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W „Przewodniku Katolickim”, który jest do nabycia w zakrystii w cenie 6 zł. jest dołączony dodatek: Modlitewnik na każdy dzień marca. Warto w nim przeczytać następujące artykuły:

– O co tak naprawdę chodzi w synodalności,

– Co dzieje się z naszymi dziećmi w nauce zdalnej i co możemy zrobić, by im pomóc,

– O ubóstwie rodzin dzieci z niepełnosprawnością.

13. W minionym tygodniu próg wieczności przekroczyli z naszej wspólnoty parafialnej:

† Krystyna Rogacka

† Teresa Lipińska

† Kazimiera Kuźnicka

† Piotr Czeszyński, których ze wszystkimi naszymi Zmarłymi polecamy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…