1. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa różańcowe: młodzież i dorosłych dziś i jutro o godz. 17:45, a dzieci jutro o godz. 16:40. Dziękujemy wszystkim, którzy przez cały miesiąc gromadzili się na wspólnej modlitwie.

2. We wtorek, 1 listopada, przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. To radosny dzień, w którym Kościół upamiętnia wszystkich znanych i nieznanych Świętych i Błogosławionych. Oni osiągnęli już wieczną chwałę, a dziś są naszymi orędownikami przed Bogiem. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W naszym Sanktuarium Msze Święte sprawowane będą o godz. 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30 i 18:30. Pierwsza Msza z Uroczystości w poniedziałek 31.10. o godz. 18:30. Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP 1 listopada o godz. 6:10. Różaniec odmawiany będzie po Mszy św. o godz. 6:30 taj. chwalebne, po Mszy św. o godz. 8:00 taj. radosne, o godz. 12:00 taj. światła i o godz. 17:45 różaniec wypominkowy taj. bolesne.

3. W środę, 2 listopada przypada w liturgii Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny). Msze św. o godz. 6:30, 8:00, 9:30, 15:00, 17:00 i 18:30.

Po Mszy św. o godz. 9:30 zapraszamy na procesję do czterech stacji w naszej świątyni z modlitwą za wszystkich bliskich zmarłych.

Różaniec w Dzień Zaduszny odmawiany będzie po Mszy św. o godz. 6:30 taj. radosne, po Mszy św. o godz. 8:00 taj. światła, o godz. 12:00 taj. bolesne oraz o godz. 17:45 różaniec wspominkowy taj. chwalebne.

4. Od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie cmentarza oraz modlitwa za zmarłych. Ponadto: brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

5. Przez cały listopad będziemy modlić się na różańcu za zmarłych polecanych w tak zwanych wypominkach. W zakrystii można składać wypominki jednorazowe za zmarłych, które odmawiać będziemy w miesiącu listopadzie podczas wieczornego różańcu o godz. 17:45. Natomiast w biurze parafialnym przyjmujemy wypominki roczne za naszych zmarłych, których polecać będziemy  w modlitwie różańcowej w każdy wtorek przez okres całego roku.

6. W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca.

  • Nabożeństwo o święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w czwartek w łączności z wieczorną Mszą św. o godz. 18:30.
  • Spowiedź św. dla dzieci i młodzieży w piątek od godz. 16:00, dla starszych podczas każdej Mszy św. W łączności z Mszą św. o godz. 18:30 w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • W sobotę o godz. 10:30 przy Katedrze Bydgoskiej rozpocznie się Różaniec ulicami Bydgoszczy, na który zapraszają Wojownicy Maryi. Uczestnicy spotkania przejdą do naszego kościoła, gdzie o godz. 12:00 rozpocznie się Eucharystia z nabożeństwem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu NMP. Modlitwie przewodniczył będzie Ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk.

7. Kapłani poinformują chorych telefonicznie o terminie odwiedzin z posługą sakramentalną. Nowych chorych i osoby starsze, którzy chcieliby odwiedzin kapłana można zgłaszać w zakrystii lub w biurze parafialnym.

8. W przyszłą niedzielę o godz. 15:00 Msza św. w intencji Matek i Ojców Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej. Po Eucharystii comiesięczne spotkanie.

9. Zaproszenie Biskupa Bydgoskiego do uczestnictwa w obchodach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej

Drodzy Diecezjanie,

Z radością zapraszam Was do uczestnictwa w obchodach 41 Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, które przeżywać będziemy w dniach 5 do 13 listopada. W 2022 roku rozpoczynamy piątą dekadę Tygodni Kultury Chrześcijańskich w naszym Mieście.

Uchwałą Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Romantyzmu. Stało się tak nie bez powodu, bowiem romantyczna literatura, muzyka a także malarstwo w sposób szczególny ukształtowały profil duchowy Polaków, którego cechy dały siłę do walki o niepodległość. Pamięć o tej epoce jest zatem pamięcią budującą także dzisiaj narodową tożsamość, a poprzez duchowy depozyt, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele sprawdzać możemy kształt dzisiejszej miłości do Ojczyzny.

W tym zakresie pomoc przynosi także Kościół, który w nauczaniu wielkich papieży z przełomu XX i XXI wieku pomaga zrozumieć, co stało się z Europą chrześcijańską i stawia diagnozę słowami wielkiego intelektualisty Papieża Benedykta XVI: Istotnym jądrem kryzysu naszej kultury jest destabilizacja etosu, polegająca na tym, że nie potrafimy już pojąć tego, co moralne. Co zatem możemy zrobić, by Europa stała się na powrót chrześcijańska? Papież Benedykt XVI wskazuje, że źródłem będzie chrześcijańska kultura, oraz to, że jej mieszkańcy znowu nauczą się modlić, co nie jest łatwe. Dramatycznie doświadczamy też kryzysu prawdy, bowiem jakże często wmawia się nam, że prawda ogranicza naszą wolność. Tymczasem, jak naucza Św. Jan Paweł II kultura pozbawiona prawdy nie jest gwarancją wolności, ale zagrożeniem dla niej. Dzisiaj także Papież Franciszek mówi: Wiele osób boi się o przyszłość, są przytłoczeni sytuacją społeczną, problemami osobistymi, zagrożeniami wynikającymi z kryzysu ekologicznego, niesprawiedliwości i globalnego braku równowagi gospodarczej.

W tegorocznym Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej, zapatrzeni w ideał romantycznego patriotyzmu opartego na wierze i poświęceniu dla innych ludzi, mottem naszych refleksji będą słowa św. Jana Pawła II, jakie wypowiedział podczas sesji UNESCO, w Paryżu dnia 2 czerwca 1980 roku: Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. Wydarzeniem Tygodnia, w dniu 12 listopada 2022 roku, adresowanym szczególnie do młodzieży, będzie Areopag młodych, którego misją jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Kim jesteśmy, dokąd idziemy? W poszukiwaniu klucza chrześcijańskiej tożsamości.

Na obchody kolejnych dni Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zarówno organizatorom jak i wszystkim uczestnikom z serca błogosławię.

+ Krzysztof WŁODARCZYK
BISKUP BYDGOSKI

10. W ramach Tygodnia Kultury we wtorek, 8 listopada zapraszamy po Mszy św. o godz. 18:30 do naszego Sanktuarium na spotkanie z Janem Budziaszkiem, perkusistą zespołu Skaldowie, autorem „Dzienniczka perkusisty”, organizatorem corocznych koncertów „Jednego serca, jednego ducha” w Rzeszowie. Spotkanie nosi tytuł: „Przyjąć Maryję jako swoją Matkę”.

11. Bydgoski Klub Frondy zaprasza na film o bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim pt. „Prorok” oraz na spotkanie z odtwórcą głównej roli Panem Sławomirem Grzymkowskim. Projekcja filmu odbędzie się w środę 9 listopada o godz. 18:00 w kinie Helios. Szczegóły na plakacie w gablocie.

12. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W „Przewodniku Katolickim” dołączony jest dodatek Modlitewnik na każdy dzień listopada i przeczytamy w nim m.in. o tym, że śmierć to konieczny etap, za którym jest nowa perspektywa.

13. W minionym tygodniu próg wieczności przekroczyli z naszej wspólnoty parafialnej:

Ryszard KANTOREK

Marianna KASPRZYK, których ze wszystkimi naszymi Zmarłymi polecamy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…