Po zakończenie Eucharystii wielkoczwartkowej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ołtarza wystawienia – zgodnie z tradycją zwanego ciemnicą. Przy ołtarzu wystawienia adorowaliśmy Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, dziękując za Jego obecność wśród nas.

Zgodnie z wielowiekową tradycją, na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku niesiemy w monstrancji Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, a dekoracja grobu przypomina nam o Jego ofierze dla nas. Grób Pański jest wypełniony prawdziwą obecnością Chrystusa. Dlatego przy grobie modlimy się do Pana i uwielbiamy Go, bo On przez Krzyż i swoje zmartwychwstanie przyniósł pokój całemu światu. Nawiedzając Grób Pański dzisiaj i jutro, oczekujemy na radosne święto Paschalne. Pamiętajmy, że centrum Grobu Pańskiego jest Żywy i Prawdziwie Obecny pośród nas Jezus, obecny w Eucharystii – wystawiony w monstrancji. Znajdźmy chwilę na osobistą modlitwę przy Grobie Pańskim i adorację krzyża.

Po adoracji Krzyża podczas Liturgii Męki Pańskiej aż do Wigilii Paschalnej przyklęka się wyłącznie przed Krzyżem. Za udział w adoracji i ucałowaniu Krzyża można uzyskać odpust zupełny.