„Wszystkich moich Diecezjan proszę o modlitwę w intencji pokoju i Narodu ukraińskiego w tak trudnym momencie, kiedy doświadcza On agresji ze strony Federacji Rosyjskiej” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Nawiązując do apelu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o modlitwę i gotowość do pomocy Ukraińcom, ordynariusz diecezji, prosi, by został on odczytany w kościołach. – Przyzywajmy tego pokoju podczas Eucharystii, Różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia, litanii, śpiewu Suplikacji – dodał.

Na terenie diecezji, m.in. w sanktuariach Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy oraz Matki Bożej Królowej Krajny w Górce Klasztornej zaplanowano „Noce walki o błogosławieństwo dla Polski”. – Klękając przed Bogiem i Jego Matką, będziemy łączyć się z naszymi sąsiadami. Jeśli będzie taka potrzeba, proszę o otwartość serca w przyjęciu mieszkańców Ukrainy, którzy musieli opuścić swoją Ojczyznę – zaapelował bp Włodarczyk, zachęcając do wsparcia pomocowego za pośrednictwem Caritas Polska, przy zaangażowaniu Parafialnych Zespołów Caritas pod kierunkiem Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Z inicjatywy Ukraińców, Proboszcza bydgoskiej parafii greckokatolickiej św. Michała Archanioła, Proboszcza parafii rzymskokatolickiej Nawrócenia św. Pawła w Solcu Kujawskim (Tartaczna 10a), będzie sprawowana specjalna liturgia, która rozpocznie się w sobotę, 26 lutego o godz. 18.30.

Także papież Franciszek zaapelował, by najbliższa Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju.