Wieczny odpoczynek racz Zmarłym dać Panie

1. Dzisiaj o godz. 15:00 Msza św. w intencji Matek i Ojców Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej, a po Eucharystii comiesięczne spotkanie.

2. Listopad tradycyjnie jest czasem modlitewnej pamięci o zmarłych. W naszym kościele przez cały listopad codziennie podczas modlitwy różańcowej o godz. 17:45 polecamy naszych bliskich zmarłych. Wymienianki jednorazowe można składać w zakrystii. Natomiast w biurze parafialnym przyjmujemy wymienianki roczne za naszych zmarłych, których polecać będziemy w modlitwie różańcowej w każdy wtorek przez okres całego roku.

3. W tym tygodniu:

W środę – święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Bazylika na Lateranie jest kościołem katedralnym biskupa Rzymu, czyli papieża. Nad wejściem widnieje napis w języku łacińskim: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”. Do XIV wieku stanowiła ona centrum życia Kościoła. To święto to także wyraz naszej jedności z następcą Świętego Piotra – papieżem Franciszkiem.

W czwartek – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

W piątek – wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa – współpatrona katedry i patrona miasta Bydgoszczy. W piątek, 11 listopada przypada 104. rocznica odzyskania niepodległości. O godz. 18:30 zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny. Modlitewną pamięcią będziemy ogarniać wszystkich, którzy zginęli w walce o jej wolność. Niech zewnętrznym znakiem naszego świętowania będzie wywieszona flaga narodowa.

Dyspensa na 11 listopada

„Korzystając z uprawnień, wymienionych w kanonach 87 oraz 1245 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od zachowania charakteru pokutnego piątku, 11 listopada, w tym od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

Korzystając z dyspensy, wierni winni uczynić w stosownym czasie inne dzieła pokutne, szczególnie o charakterze religijnym lub związanych z dziełami miłosierdzia”. 

Z Chrystusowym pozdrowieniem,

Wasz Biskup Krzysztof Włodarczyk

W sobotę  – wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika

4. W przyszłą niedzielę (13 listopada):

  • Z racji drugiej niedzieli miesiąca taca przeznaczona będzie na potrzeby naszego Sanktuarium.
  • W Kościele w Polsce przeżywać będziemy XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku będzie przeżywany pod hasłem “Solidarni z Ukrainą”. Przed Kościołem odbędzie się zbiórka ofiar do puszek na rzecz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

5. W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej we wtorek, 8 listopada zapraszamy po Mszy św. o godz. 18:30 do naszego Sanktuarium na spotkanie z Janem Budziaszkiem, perkusistą zespołu Skaldowie, autorem „Dzienniczka perkusisty”, organizatorem corocznych koncertów „Jednego serca, jednego ducha”  w Rzeszowie. Spotkanie nosi tytuł: „Przyjąć Maryję jako swoją Matkę”.

6. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy m.in. artykuły:
– „Przejęte święto” – 11 listopada wczoraj i dziś;
– „Siać mimo wszystko” – o wchodzącym filmie do kin Prorok o kard. Wyszyńskim;
– o pierwszej pomocy w zranieniu emocjonalnym.

7. W minionym tygodniu próg wieczności przekroczyła z naszej wspólnoty parafialnej:

Jadwiga LEWANDOWSKA, którą ze wszystkimi naszymi Zmarłymi polecamy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…