1. Rozpoczynamy dziś 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (19-25 lutego). To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych. Zachęcamy do podjęcia abstynencji w Wielkim Poście.

2. W tym tygodniu:

W poniedziałek – wspomnienie świętych Hiacynty i Franciszka Marto, dzieci z Fatimy

W środę – przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu.

  • Msze Święte tego dnia w naszym Sanktuarium o godz. 6:30, 8:00, 9:30, 15:00, 17:00 i 18.30. Obrzęd posypania głów popiołem, który jest zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia odbywać się będzie podczas każdej Mszy św.
  • W Popielec obowiązuje post ścisły od którego nie ma dyspensy. Obowiązuje on wiernych między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków
    w ciągu dnia). Osoby starsze i te, które ukończyły 14 lat są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
  • Różaniec w Popielec odmawiany będzie po Mszy św. o godz. 6:30 – tajemnice radosne, po Mszy św. o godz. 8:00 – taj. światła, o godz. 12:00 – taj. bolesne, o godz. 18:00 – taj. chwalebne.
  • W Środę Popielcową ofiary z tacy przeznaczone są na pomoc w funkcjonowaniu hospicjów naszej Diecezji.

W czwartek – O godz. 18:30 Msza św. w intencjach czcicieli św. O. Pio, a po Eucharystii nabożeństwo ku czci Świętego stygmatyka.

3. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 16:30 dzieci i o godz. 17:30 młodzież i starszych oraz na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 16:30.

4. Informujemy Parafian, że w przyszłą niedzielę rozpoczną się Parafialne Rekolekcje Wielkopostne – nauki będą głoszone w niedzielę podczas każdej Mszy św. (początek w sobotę o godz. 18:30). W poniedziałek (27.02.), we wtorek (28.02.) i w środę (1.03.) nauki głoszone będą na Mszy św. o godz. 9:00, 17:00 i 18:30. Prosimy o zarezerwowanie czasu na te rekolekcje.

5. Kartki do Komunii Wielkanocnej można odbierać w zakrystii. Zwrot kartek jest zewnętrznym dowodem naszej wiary i jest konieczny przy wystawianiu różnego rodzaju zaświadczeń. Kartki należy oddawać przy konfesjonale; względnie ministrantowi przy Komunii Świętej.

6. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ

W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej,  zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

7. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W  „Przewodniku Katolickim” przeczytamy m.in.:

– „Najtrudniejsza z nauk” – rozważanie Słowa Bożego,

– O tym, że przyznanie się do depresji to nie przejaw słabości,

– oraz wiadomości z życia Diecezji.

8. W minionym tygodniu próg wieczności przekroczyli z naszej wspólnoty parafialnej:

Włodzimierz Manicki

Genowefa Kosiedowska

Teresa Szymańska, których ze wszystkimi naszymi Zmarłymi polecamy Bożemu Miłosierdziu.

Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…