NAWRACAJCIE się i WIERZCIE w EWANGELIĘ

1. ODEZWA BISKUPA BYDGOSKIEGO NA WIELKI TYDZIEŃ

Czcigodni Księża,

Osoby Życia Konsekrowanego,

Kochani Diecezjanie!

Za tydzień rozpoczniemy obchody Wielkiego Tygodnia – czasu zintensyfikowanych duchowych przygotowań do Świąt Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Od Niedzieli Palmowej, przez kolejne dni, przeżywać będziemy Święte Triduum Paschalne, by celebrując zbawcze misteria naszego Pana, ucieszyć się dobrą Nowiną o Jego zwycięstwie nad grzechem i śmiercią. Jak pisałem Wam w moim liście na tegoroczny Wielki Post: (…) potrzebujemy czasu zatrzymania, czasu odnowienia tej najważniejszej dla człowieka relacji – relacji do Stwórcy, do Tego, który „ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia…” (Rdz 2,7).

Pragnę zaprosić Was do jedności w przeżywaniu tych najważniejszych dla katolików tajemnic wiary. Bądźmy razem za tydzień, w Niedzielę Palmową, o godz. 16:00 i 20:00 w fordońskiej Dolinie Śmierci podczas XXII Misterium Męki Pańskiej pt. „W Imię Pana”. Braci Kapłanów zapraszam w Wielki Czwartek o godz. 10:00 do katedry na Mszę Krzyżma, podczas której wspólnie odnowimy nasze kapłańskie przyrzeczenia. Zapraszam również na pewną nowość -„Ciemną Jutrznię” w katedrze, w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, o godz. 8:00. Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze sposobności na pojednanie się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania zapraszam do Bazyliki Królowej Męczenników w Bydgoszczy-Fordonie na „Noc Konfesjonałów” z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, w godz. 21:00-8:00, podczas której kapłani będą posługiwać sakramentem spowiedzi świętej. Natomiast Wigilię Paschalną celebrował będę w katedrze o godz. 21:00, która zakończy się procesją rezurekcyjną.

Niech celebracje Wielkiego Tygodnia pomogą nam dobrze przygotować się na radosne Święta Zmartwychwstania naszego Zbawiciela. Na ten czas z serca wszystkim błogosławię:

+ Krzysztof Włodarczyk

Biskup Bydgoski

2. Dziś, w piątą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy część tego okresu liturgicznego, która będzie miała charakter pasyjny. Od dziś zgodnie z tradycją w kościołach zasłaniane są krzyże.

3. Dzisiaj o godz. 16:30 zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.

4. Spowiedź św. podczas każdej Mszy św. Od poniedziałku do piątku zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w ramach stałego konfesjonału od 16:00 do 17:00. Bardzo prosimy, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni Wielkiego Postu. Kartki do spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej można odbierać po każdej Mszy św. w zakrystii.

5. Do skarbonki wyłożonej na stoliku przed ołtarzem można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego celem ujednolicenia wystroju. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać!

6. W tym tygodniu:

W piątek:

  • O godz. 16:15 Droga Krzyżowa dla dzieci wokół kościoła. Po Drodze Krzyżowej zapraszamy wszystkich chętnych do salki w domu parafialnym, gdzie będziemy przygotowywać palmy, które w Niedzielę Palmową zostaną poświęcone na Mszy św. o godz. 11:00.
  • Nie będzie Drogi Krzyżowej o godz. 17:30!
  • Po Mszy św. o godz. 18:30 serdecznie zapraszamy na  Drogę Krzyżową ulicami naszego osiedla na którą przychodzimy ze świecami.

W sobotę: I sobota miesiąca. O godz. 12:00 Msza św. z nabożeństwem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu NMP.

7. Kapłani poinformują chorych telefonicznie o terminie odwiedzin z posługą sakramentalną. Będzie to już wizyta przedświąteczna. Dlatego nowych chętnych jak i chorych tzw. jednorazowych prosimy zgłaszać w zakrystii do środy włącznie.

8. Przyszła niedziela to już Niedziela Palmowa. Święcenie palm w łączności z każdą Mszą św. Uroczyste poświęcenie palm z procesją do kościoła podczas Mszy św. o godz. 11:00. Uroczystość rozpocznie się przy głównym wejściu do kościoła, gdzie nastąpi odczytanie Ewangelii św. i poświęcenie palm; następnie wszyscy procesyjnie wejdziemy do kościoła.

9. W przyszłą niedzielę o godz. 15:00 Msza św. w intencji Matek i Ojców Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej, a po Eucharystii comiesięczne spotkanie. O godz. 16:30 Gorzkie Żale.

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W „Przewodniku Katolickim” w którym jest dołączony Modlitewnik na każdy dzień kwietnia przeczytamy m.in.: Co oznacza dziś Krzyż w przestrzeni publicznej oraz wiadomości z życia naszej Diecezji. Przewodnik jest do nabycia w zakrystii.

11. W minionym tygodniu próg wieczności przekroczyła z naszej wspólnoty parafialnej:

Elżbieta Miler, którą ze wszystkimi naszymi Zmarłymi polecamy Bożemu Miłosierdziu.

Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…