Przewielebni Księża!
Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego!
Drodzy Diecezjanie!

Serdecznie zapraszam Was wszystkich do udziału w Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia 2024 r. przejdzie ulicami Bydgoszczy. Bardzo się cieszę, że wraz z 800 miejscowościami w Polsce możemy w ten piękny i radosny sposób przeżywać Uroczystość Objawienia Pańskiego.

Nasze wspólne świętowanie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w Bazylice św. Wincentego a Paulo. Około godz. 13.00 Orszak wyruszy z Bazyliki i przejdzie ulicami naszego miasta do Starego Rynku.

Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Podczas radosnego przejścia z trzema królami będziemy chwalić naszego Pana poprzez wspólny śpiew kolęd.

Hasło tegorocznego Orszaku brzmi: „W jasełkach leży!”. Tegoroczne hasło jest fragmentem XVII wiecznej kolędy „Nowy rok bieży” i nawiązuje do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu, które odbyły się w miejscowości Greccio we Włoszech. W związku z tym, szczególna uwaga w tym roku zostanie zwrócona na żłóbek, nazywany dawniej jasłem, który ubogi i prosty zachęca do pochylenia się nad potrzebami drugiego człowieka.

Niech wspólne uczestnictwo w tym religijnym wydarzeniu będzie okazją do rodzinnego przeżywania Uroczystości Objawienia Pańskiego, wspólnego kolędowania i radości bycia we wspólnocie.

Na owocne przeżywanie Objawienia Pańskiego oraz na cały Nowy Rok 2024 z serca błogosławię.

+ Krzysztof Włodarczyk
Biskup Bydgos
ki